Fotowoltaika

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika  to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi. Fotowoltaika swoją popularność zawdzięcza głównie z powodów ekologicznych oraz praktycznych – promieniowanie słoneczne jest dostępne praktycznie wszędzie i pozwala zasilić w prąd dowolne urządzenie lub budynek, nawet znacznie oddalony od konwencjonalnych źródeł energii i sieci elektrycznych.

Ogniwa, moduły, panele fotowoltaiczne

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy. Panele cienkowarstwowe (CIGS) powstają przez napylenie cienkiej warstwy miedzi, indu, galu, selenu na powierzchnię szkła lub plastiku i dodaniu elektrod. Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne jest w stanie wygenerować prąd elektryczny o mocy 1-7 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne. Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni do 1 m². Ogniwa te przede wszystkim są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana do 25 lat. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarów–rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze światła słonecznego, bardzo dynamicznie się rozwija i w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechnie stosowana w przemyśle jak i w użytku domowym.

 

Fotowoltaika to inwestycja!

Ofertę kierujemy do
— sektora biznesowego: firm i przedsiębiorstw
— rolników, właścicieli gruntów
— prywatnych osób

Firma Easy Energy Solar wykonuje montaż paneli słonecznych i fotowoltaiki na terenie miast z Wielkopolski: Poznań, Leszno, Śrem, Kościan, Września, Jarocin, Nowy Tomyśl, Wolsztyn, Szamotuły Oborniki Wielkopolskie, Gniezno, Mosina, Konin, Swarzędz, Ostrów Wielkopolski i okolice.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami,
chętnie pomożemy!

Scroll to Top
Zapytaj o wycenę